Historia nowego zamku w Płotach
W 1577r Ostenowie zostali zmuszeni do sprzedaży połowy Płotów, przenieśli się do wschodniej części miasta i tu między rokiem 1606-1618 wybudowali Nowy zamek zwany zamkiem Ostenów. Na początku była to dwupiętrowa budowla, do której później, od strony ścian szczytowych dobudowano dwa niższe skrzydła boczne. Całość, wraz z dziedzińcem i zabudowaniami gospodarskimi, otoczona była wałem i fosą. Inicjatorem budowy był David von Osten, lecz jej nie ukończył, zmarł w jej trakcie. Jego dzieło kontynuował brat Fryderyk von der Osten i to on ją ukończył. I tak Ostenowie zamieszkali w nowo wybudowanym zamku sukcesywnie go rozbudowując i upiększając.
Na początku XVIII w. zamek został gruntownie odnowiony. Gustowne i nader kosztowne wyposażenie wnętrz świadczyło o znakomitej pozycji Ostenów w tym czasie. Piece z oryginalnych kafli holenderskich, polichromowane kominki, dekoracyjne odrzwia i cenne gobeliny ozdobiły wygodne, przestronne pomieszczenia. Piękny ogród i tarasowo schodzący do rzeki park otoczyły cały zamek. Zasadzone wówczas w parku liczne okazy rzadkich drzew i krzewów zadziwiają do dziś. W ciągu następnych dziesięcioleci zamek stopniowo zamienia się w wielkopańską rezydencję. Dodatkowego blasku przydają jej gromadzone od kilku pokoleń bogate zbiory "Biblioteki Pomorskiej" oraz cenne kolekcje dzieł sztuki, monet i XVII -wiecznych gobelinów. Ostatnim z rodu Ostenów zamieszkującym w Płotach był Karol. Jego córka - Elżbieta -wyszła za mąż za Karola Bismarcka. Dziedzictwo po nim przejął wnuk - Karol Bernard Bismarck. Nowy właściciel postanowił rozbudować Zamek Ostenów. Na przestrzeni lat 1910-1912 powstał okazały kompleks pałacowy utrzymany w stylu neorenesansowym. Zgodnie z planami architekta Paula Korffa z Laage wzniesiono wspaniałą wieżę zegarową i zwieńczono ją piękną kopułą. Od strony rzeki dobudowano dodatkowe skrzydło doskonale harmonizujące z pozostałymi fragmentami. Wjazd do rezydencji prowadził przez zamykaną bramę główną. W swej nowej formie zamek należał do najpiękniejszych na Pomorzu Zachodnim.
Uniknąwszy zniszczeń od wojen światowych stał się - po zakończeniu ostatniej - siedzibą najpierw szkoły rolniczej, a następnie internatu dla dojeżdżających do Technikum Rolniczego młodzieży. Samorząd gminny i dyrekcja szkoły czynili usilne starania. Zabezpieczono dach, wyremontowano wiele pomieszczeń.
W 1999r przeszedł pod skrzydła samorządu powiatowego, ale obecne władze gminy Płoty czynią starania by powrócił do społeczności Płotowskiej i pełnił ważną rolę w jej życiu kulturalnym.
Tuż obok zamku nad rzeką Rega jest nasza Przystań Kajakowa, która jest swego rodzaju ambasadorem zamku, gdyż każdy kto przypłynie do nas nie może przejść obojętnie, nie zauważywszy górującego nad nią zamku. ZAPRASZAMY DO PŁOT.
Nowy zamek
Stary zamek
Prawdziwa historia Starego i Nowego Zamku w Płotach
Zobacz więcej
Im Assistenten erstellte WebsiteWebWave-Ersteller erstellt wurde.