Wróć

04 sierpnia 2022

Jak się ubrać na spływ kajakowy?

To pytanie nurtuje wszystkich którzy pierwszy raz wybierają się na spływ kajakowy, choć nie tylko, ci którzy źle się ubrali na swój pierwszy spływ, też zadają sobie to pytanie.

Spływ kajakowy, zarówno ten jednodniowy, jak i dłuższy, to niezapomniana przygoda. Piękne widoki, wieczorne biwaki, kontakt z naturą – to wszystko potrafi zachwycić. Warto mimo to pamiętać także o przyziemnych sprawach, m.in. o prawidłowym ubiorze. Jak się ubrać na kajaki, by spływ minął w komfortowych warunkach?

Przed pierwszym spływem kajakowym nie do końca wiadomo, czego się spodziewać. Niektórzy wychodzą z założenia, że w kajaku najlepiej sprawdzi się strój kąpielowy, wszak jest odporny na zachlapanie i nie sprawi dyskomfortu. To jednak ryzykowna decyzja. Podczas wielogodzinnego spływu kajakowego niezwykle istotna jest ochrona przed słońcem. Tę można sobie oczywiście zapewnić dobrym kremem z filtrem SPF 50 lub przynajmniej SPF 30, ale warto też pomyśleć o dodatkowej osłonie.

Podstawową zasadą ubioru na spływ kajakowy jest oczywiście komfort i wygoda. Ubranie nie powinno pod żadnym pozorem krępować Twoich ruchów. To bardzo ważne, żeby całkowicie kontrolować ruchy podczas wiosłowania. Zapomnij więc o eleganckich koszulach czy długich spodniach. Na kajakach ma być przede wszystkim wygodnie!

Dobrze przemyśl, jakie buty założysz na kajaki. Jeżeli wydaje Ci się, że w lecie sandały i klapki to zawsze dobre rozwiązanie, zastanów się 2 razy. Jak się ubrać na taką okoliczność? Zdecydowanie wybierz buty sportowe, najlepiej z siateczki, odporne na zamoknięcie. Możesz też kupić specjalne buty sportowe do chodzenia po wodzie. Na jednorazową wycieczkę wystarczą jednak siateczkowe adidasy. Ważne, żeby miały antypoślizgową podeszwę.

Przebywanie w środowisku wodnym może być zdradliwe. Woda daje chłód, ale to nie znaczy, że w słoneczny dzień nie możesz narazić się na przegrzanie. Aby chronić się przed udarem cieplnym, koniecznie załóż na głowę czapkę z daszkiem lub kapelusz sportowy z rondem.

Zamiast bielizny, założyć możesz kąpielówki! Są one wykonane z materiału, który szybciej wysycha. Warto też na taką wycieczkę zapakować dodatkową bieliznę i zapasowe skarpetki w razie przemoczenia.

Zastanawiasz się, jak się ubrać na spływ kajakowy? Najwygodniej będzie Ci w sportowej koszulce z krótkim rękawem i spodenkach  lub innych szortach do kolan. To stylowe i komfortowe rozwiązanie na cały dzień spędzony na rzece lub nad jeziorem. Przy niższych temperaturach warto zabrać ze sobą bluzę z kapturem i długim rękawem.

Wypływając na dłuższy spływ, trzeba mieć w zanadrzu również odzież przygotowaną na załamanie pogody. Nagłe ochłodzenie lub deszcz może mocno wpłynąć na morale i doprowadzić do wychłodzenia ciała. Na wypadek niskiej temperatury przygotuj zwykły polar, ważne by chronił przed zimnym wiatrem. Niezbędna jest także lekka kurtka przeciwdeszczowa lub ponczo. Okrycie przed deszczem pozwoli ci zachować minimum komfortu. Pamiętaj też o zapasowym, suchym komplecie ubrań na wypadek przemoczenia. Zanim włożysz je do kajakowej bakisty, zawiń ubrania w szczelny worek żeglarski lub przynajmniej w worek foliowy, np. na śmieci. 

Pamiętaj także o środku na komary, bo te owady mogą uprzykrzyć każdą nawet najlepszą atrakcję.

Druga strona wizytówki zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego
Wizytówka reklamowa zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego

Zobacz więcej

Przycisk przenosi do strony na facebooku
Przycisk przekierowania do filmików na serwisie You Tube

Im Assistenten erstellte WebsiteWebWave-Ersteller erstellt wurde.