Druga strona wizytówki zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego
Wizytówka reklamowa zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego

Zobacz więcej

Przycisk przenosi do strony na facebooku
Przycisk przekierowania do filmików na serwisie You Tube

Im Assistenten erstellte WebsiteWebWave-Ersteller erstellt wurde.

03 sierpnia 2022

Spływ kajakowy trasą Płoty - Gryfice rzeka Rega

Długość trasy 16 km czas płynięcia 5-6 godzin.

 

Trudność trasy: średnia

 

Zaczynamy spływ z Przystani kajakowej w Płotach i kierujemy się płynąc z nurtem w stronę Gryfic. Obok przystani po lewej stronie mijamy „Nowy Zamek” czyli pałac w stylu włoskiego renesansu z parkiem dworskim. Płynąc, podziwiamy pomniki przyrody, rosnące w tym parku. Po 1,2 km przepięknych widoków przed nami stoi most drogi nr 6, biegnącej ze Szczecina do Gdańska. Dalej za 4 m przepływamy pod nieczynnym już mostem kolejowym linii Płoty – Worowo. Po drodze możemy podziwiać zalesione i dzikie brzegi naszej rzeki. Jakiś 1 km zajmie nam przebycie drogi wodnej do mostu zwalonego. Jest to pozostałość po moście betonowym, służący do przeprawy wojsk w czasie działań wojennych II Wojny Światowej, zniszczony pod jej koniec. W tym miejscu trzeba uważać, bo w wodzie zalegają resztki zniszczonego mostu, a nurt jest silny.

      Po następnym kilometrze nasza trasa wodna przebiega pod mostem drogi S6. Wcześniej mijamy ujście rzeki Rekowej o dł. 26 km. Jakiś 1 km dalej zaczyna się sztuczny zbiornik wodny Jeziora Gryfickiego zwany „Rejowickim Zbiornikiem Wodnym”, ciągnący się ok 7,5 km, a jego szerokość osiąga do 500 m. Następne odcinki zmieniają się w bardzo szerokie.

Po prawej stronie w najszerszym miejscu wyraźnie dostrzeżemy plażę przy miejscowości Kucery. Wysiadamy na niej lub płyniemy dalej. Jest to cudownie urządzone miejsce przez mieszkańców Kucer i Płot  wędkarzy oraz Leśnictwo Resko, przeznaczone do biwakowania i miejsca, gdzie można rozłożyć namioty i przenocować. Wyposażone w dwa miejsca na ognisko otoczone ławeczkami dookoła i duży grill. Można wypocząć przy czterech dużych drewnianych stołach i dziewięciu ławkach. Nad wodą mieszkańcy zbudowali bardzo długi i szeroki, drewniany pomost. Możecie skorzystać z naszych usług po wcześniejszym skontaktowaniu się z nami 509 389 858 na wasze życzenie rozpalimy wam ognisko bądź grilla i dostarczymy żywność i napoje https://www.facebook.com/witczakowa.wypozyczalnia.kajakow/

Jeśli zdecydujemy się na dalszą przygodę z kajakami mijamy plażę, a po chwili przepływamy obok wyspy na rzece, którą możemy minąć z obu stron. Od początku sztucznego zbiornika do Barkowa jest 3,9 km. Te trasę pokonujemy łatwo. W Barkowie mijamy plażę po lewej stronie, na której również możemy chwilę wypocząć. 1,2 km po lewej stronie jest ujście rzeczki Gardeminki tworzącej sporą zatokę przeciętą mostem drogi Gryfice – Płoty. Możemy skręcić w lewo na biwak lub zostać pod namiotem. Miejsce biwakowania jest po prawej stronie przed mostem. Tu również możecie skorzystać z naszych usług po wcześniejszym skontaktowaniu się z nami 509 389 858 na wasze życzenie dostarczymy żywność i napoje bądź gorące danie. Niestety w tym miejscu nie można rozpalać ogniska. Jedynym sposobem na pieczenie jest przywóz przenośnego grilla i upieczenie kiełbasek na nim. https://www.facebook.com/witczakowa.wypozyczalnia.kajakow/

       Jeżeli jednak nie zamierzamy skręcać w lewo na biwak kierujemy się na prawo i po 2,3 km docieramy do zapory o wysokości 6,5 m elektrowni wodnej „Rejowice”. Kajaki przenosimy z lewej strony po leśnej ścieżce na odległość ok. 250 m. Następne 3,6 km przemierzamy chłonąc piękno przyrody i delektując się urokami natury, zważając jednak na zwalone drzewa, które mogą nam przysporzyć nieco kłopotów przy ich przeprawie. Należy być przygotowanym i pomagać sobie wzajemnie, pamiętając o bezpieczeństwie należy zawsze mieć założone kamizelki asekuracyjne. Przyjemne jest to, że nigdy nie wiadomo czy jakaś kaczka nie wyskoczy momentalnie obok kajaka lub szczupak goniący swoją ofiarę nas nie przestraszy… Niebawem skończy się obszar leśny i zaczną się przedmieścia Gryfic. Możemy zakończyć spływ na początku Gryfic, niedaleko „Bramy”. Płynąc dalej prąd zwalnia, koryto poszerza się. Na prawym brzegu pojawia się płatna przystań wodna, na której można biwakować. Chcąc jednak zakończyć spływ dzwonimy 509389858 i czekamy na transport. Niestety dojazd na przystań jest bardzo skomplikowany, a z przyczepą kajakowa wręcz niemożliwy, dlatego wysiadamy po lewej stronie na zakręcie rzeki około 100m za przystanią. Jest tam parking gdzie możemy podjechać z przyczepą, i Was odebrać.

 

Możemy również płynąc dalej lecz o tym w następnym artykule.

WROĆ