Druga strona wizytówki zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego
Wizytówka reklamowa zaprzyjaźnionej firmy warsztatu samochodowego

Zobacz więcej

Przycisk przenosi do strony na facebooku
Przycisk przekierowania do filmików na serwisie You Tube

Im Assistenten erstellte WebsiteWebWave-Ersteller erstellt wurde.

03 sierpnia 2022

Spływ kajakowy trasą Resko - Żerzyno -Płoty

Długość trasy do Żerzyna 9 km, czas płynięcia ok. 2-3 godziny.

 

Długość trasy do Płot 20 km, czas płynięcia ok. 5-6 godzin

 

Trudność trasy: średni

 

Wodowanie kajaków zaczynamy z pomostu znajdującego się w parku w Resku. Miejsce to jest przeznaczone do wodowania kajaków.

Okolica jest naprawdę piękna. Z miejsca wodowania, jakieś 500 m, jest widoczna metalowa kładka przez rzekę. Do elektrowni w Żerzynie płyniemy wśród lasów, Dzięki czemu napotykamy na kilka zwalonych drzew w nurcie rzeki, co trochę może utrudnić pokonanie tej trasy, zapewniając niezapomnianą przygodę. Większość przebytej rzeki nie stanowi dużej trudności, dlatego możemy ją polecić do przepłynięcia rodziną. Spokojnie można ją skrócić dopływając po 7 km w (2,5-3,5 km) do małej elektrowni wodnej w Żerzynie. Wyciągamy kajaki po prawej lub lewej stronie rzeki. Po prawej stronie przenosimy kajaki po ścieżce na odległość około 50 m i płyniemy dalej lub relaksując się w przyjemnym miejscu przy okazji podziwiając uroki przyrody, spokojnie czekamy na transport.

Płynąc dalej do miejscowości Płoty mijamy za jakieś 600 m po lewej stronie ujście Piaskowej. Po jakichś 1,2 km dostrzeżemy ruiny mostu po rozebranej linii kolejowej. Pokonując 800 m wpływamy do sztucznego zbiornika wodnego Jeziora Lisowskiego. Na lewym jego brzegu jest możliwość biwakowania i punkt widokowy. Przemierzając owy zbiornik przez jakieś 1,4 km dostrzeżemy po lewej stronie Ujście Uklei w postaci szerokiej zatoki z cofką zbiornika wodnego na ok 1 km w głąb koryta rzeki. Płyniemy dalej w prawo i po 3 km docieramy do zapory o wysokości 5,6 m sztucznego zbiornika wodnego z elektrownią Lilkowo.

 

Kajaki przenosimy prawym brzegiem. Idąc leśną ścieżką na odległość 100 m. W miejscowości Lisowo znajduje się eklektyczny pałac przełomu XVIII I XIX w. Pokonując następne 3,8 km widzimy most drogi nr 152 Płoty-Połczyn Zdrój, przed nim stoi Zamek zwany ”Starym Zamkiem”, oraz jaz elektrowni wodnej o wysokości 1,4 m. Kajaki przenosimy prawą stroną koryta pod filary mostu na odległość 50 m, lub przenosimy kajaki przez ulicę i wodujemy je za mostem. Mijamy elektrownię wodną po lewej stronie. Po środku rzeki jest wał, który opływamy, skręcając ostro w prawo, jak byśmy zawracali. Nie da się pominąć Naszej Przystani kajakowej, na której wysiadamy. Jest to miejsce wypoczynku, jak również pole namiotowe i budynek z pełnym wyposażeniem w sanitariaty (prysznice z ciepłą wodą) i dostępem do grilla, który po uprzednim kontakcie telefonicznym 509 389 858 może być dla was wcześniej rozpalony, a również zaopatrzony w żywność, którą sobie zamówicie. https://www.facebook.com/witczakowa.wypozyczalnia.kajakow/

 

Możemy również płynąć dalej ale o tym już w następnym artykule.

WROĆ